Porady techniczne

CO TO JEST TEMPERATURA BARWOWA?

Temperatura barwowa jest określana przez porównanie barwy światła wysyłanego przez dane źródło, z odpowiadającą mu barwą ciała czarnego o określonej temperaturze. Podawana jest w Kelwinach.

Im światło cieplejsze tym jego temperatura niższa, a im zimniejsze tym wyższa. Poniżej najczęściej spotykane określenia i odpowiadające im wartości temperatur:

- temperatura barwowa 2700 K - barwa bardzo ciepłobiała (żarówka), 

- temperatura barwowa 3300 K - barwa ciepłobiała (halogen), 

- temperatura barwowa 4000 K - barwa biała, 

- temperatura barwowa 5300 K - barwa chłodna,

- temperatura barwowa 6500 K - barwa dzienna. 

Barwa "ciepła" działa kojąco i uspakaja, sprzyjając odpoczynkowi.

Barwa "biała,chłodna, dzienna" ma zastosowanie w biurach oraz zakładach pracy. 

CO TO JEST DIODA LED? 

LED (Light Emitting Diode) - Dioda Emitująca Światło zwana również diodą elektroluminescencyjną, zaliczana jest do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu. Dioda LED jest wysokowydajnym źródłem światła monochromatycznego.

JAK DŁUGO ŚWIECĄ ŻARÓWKI LED?

Żarówki LED świecą ponad 100 tysięcy godzin, co oznacza ok. 11 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania trwałość żarówek żarowych wynosi około 600 godzin, a żarówek energooszczędnych około 6000 godzin.

JAKIE SĄ ZALETY OŚWIETLENIA LEDOWEGO?

Podstawową zaletą oświetlenia LEDowego jest jego ekstremalnie niski pobór energii i bardzo długi czas świecenia. Diody LED są  odporne mechanicznie na wstrząsy, uderzenia, wibracje oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych, w tym skrajnie wysokiej i niskiej temperatury. Dzięki temu mogą być stosowane tam, gdzie instalacja oświetlenia była dotąd niemożliwa lub znacznie utrudniona. Ponadto diody LED nie nagrzewają się i nie wymagają dodatkowej obsługi.

CZY ŻARÓWKA LED EMITUJE TAKIE SAMO ŚWIATŁO JAK ZWYKŁA ŻARÓWKA?

Światło emitowane przez żarówkę LED oświetla powierzchnię podobnie jak żarówka żarowa czy halogenowa, jednak z uwagi na zupełnie inny mechanizm wytwarzania wiązki świetlnej różni się nieco od zwykłych żarówek. Światło LED jest jednorodne i zdecydowanie lepiej doświetla powierzchnię.

W JAKICH BARWACH DOSTĘPNE SĄ DIODY LED?

Kolor światła LED zależy od rodzaju (składu, domieszek) materiału półprzewodnikowego. Diody te mogą emitować światło o barwie: czerwonej, zielonej, niebieskiej, białej zimnej i białej ciepłej. Jeśli w jednym elemencie zespoli się trzy diody: czerwona, zielona i niebieska (RGB), możliwe staje się uzyskanie dowolnej barwy światła.

DO CZEGO MOŻNA ZASTOSOWAĆ OŚWIETLENIE LEDOWE?

Oświetlenie LEDowe to idealne rozwiązanie dla oświetlenia ogrodu, elewacji domu, schodów, podświetlenia czy iluminacji elementów wystroju wnętrz i znaków. Jest najlepszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wymagane jest oświetlenie punktowe lub stworzenie odpowiedniego nastroju, np. w dyskotekach, pubach, restauracjach czy też muzeach. Doskonale służy jako oświetlenie techniczne schodów, podświetlenie podestów i różnego rodzaju przeszkód utrudniających swobodne przemieszczanie się.

CO OZNACZAJĄ SYMBOLE GU10 E27 E14 G4 MR11 MR16?

Żarówki LEDowe, które posiadamy w swojej ofercie są zamiennikami  wszystkich najpopularniejszych żarówek. Najczęściej spotykane trzonki to: GU10 (typu starter), MR16 (dwie igły), E14 (mały gwint) i E27 (duży gwint).

JAK DODAĆ ZAMIENNIK LED W MIEJSCE TRADYCYJNEJ ŻARÓWKI?

Należy odczytać moc zainstalowanej żarówki i podzielić tę wartość przez 10, następnie wybrać zamiennik LED o tej mocy. Przykład: aby zamienić żarówkę halogenową o mocy 35W należy użyć żarówki LED o mocy nie mniejszej niż 3,5W lub dwóch o mocy np. 2W.

CZY OŚWIETLENIE LEDOWE JEST SZKODLIWE?

Nie jest szkodliwe, wręcz przeciwnie: dzięki brakowi promieniowania UV i IR, diody LED szybko znalazły zastosowanie w oświetleniu wrażliwych na te promieniowania eksponatów w muzeach, galeriach oraz w iluminacji zabytków.

CZY OŚWIETLENIE LEDOWE JEST BEZPIECZNE?

Oświetlenie oparte na diodach LED jest znacznie bezpieczniejsze dla otoczenie niż oświetlenie tradycyjne żarowe czy halogenowe. Przede wszystkim żarówki i lampy LED są zasilane stałym napięciem (zwykle 12V) i nie grożą porażeniem. Oświetlenie LEDowe jest również bezpieczne z uwagi na brak iskrzenia, który może być przyczyną pożaru. Ponadto diody LED nie zawierają trujących substancji oraz szklanych kruchych elementów, które mogą grozić zranieniem.

CO TO JEST ENERGOOSZCZĘDNE OŚWIETLENIE LEDOWE?

Korzyści wynikające ze stosowania oświetlenia diodowego, w tym żarówek diodowych LED to energooszczędność i proekologiczność. Żarówki LED są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła, mającym zastosowanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Generalnie diody LED są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Światło emitowane przez żarówki diodowe jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Ponadto diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.

Żarówki LED praktycznie się nie nagrzewają, świecą ponad 100 tysięcy godzin czyli ok. 11 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 600 godzin, a żarówek energooszczędnych około 6000 godzin. 

Diody LED mogą być produkowane w dowolnej barwie, a oświetlenie z diod może być dowolnie kształtowane - obie te cechy dają ogromne możliwości związane z ich zastosowaniem. 

Współcześnie zamienniki LED produkowane są dla wszystkich popularnych gwintów i trzonków opraw oświetleniowych. Na rynku dostępne są również żarówki LED wyglądające jak zwykłe żarówki typu soft-tone. Jedynym ograniczeniem w zastosowaniach jest ilość światła jaką dają żarówki LED, które są porównywalne z żarówkami halogenowymi. Oznacza to, że 3W dioda daje tyle światła co 35W żarówka halogenowa. Ceny żarówek diodowych są porównywalne do cen żarówek energooszczędnych.

Oświetlenie diodowe ma obecnie bardzo uniwersalne zastosowanie, począwszy od profesjonalnych systemów oświetlenia obiektów, poprzez iluminacje i dekorację wnętrz, eksponatów, aż do latarek i tablic reklamowych.


Funkcjonowanie sklepu

JAK ZŁOŻYĆ ZAMÓWIENIE W SKLEPIE INTERNETOWYM LEDCENTER?

Zamówienie można złożyć za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie internetowej sklepu LEDCENTER (koszyk) albo wysyłając e-maila z zamówieniem na adres [email protected].

JAKIE SĄ FORMY PŁATNOŚCI?

Akceptowane formy płatności:

-płatność za pobraniem (przy odbiorze)

-przedpłata na konto firmowe.

CO ZROBIĆ JEŚLI ZAKUPIONY TOWAR JEST WADLIWY?

Zamówiony towar przed wysłaniem do Klienta jest każdorazowo  sprawdzany  przez  technika. Ewentualne reklamacje należy zgłosić telefonicznie technikowi, a następnie odesłać w oryginalnym opakowaniu na adres siedziby sklepu internetowego LEDCENTER.